Krajové tipy na Vánoce

jdd

Tip na Vánoce z Moravskoslezského kraje

Vánoce jsou především svátky hojnosti, a proto k nim odjakživa patří i velké množství dobrého jídla. Jednou z obecně nejrozšířenějších vánočních tradic u nás je bezesporu pečení Vánočky. A bez kvalitní mouky to prostě nejde. Víte jak se ve výběru té správné mouky neztratit?

dTěsto bude nejlépe kynout z mouky, která má nižší typové číslo – je méně vymletá a obsahuje více lepku (typové číslo je například T400 nebo T1800). Navíc díky této mouce bude vánočka lehčí a nadýchanější. Jedním z dalších hlavních pravidel je, že mouka nesmí být chemicky bělena. Na výrobu vánoček se používá pšeničná mouka hladká, nejlépe mouka typové číslo T 530, což je pekařská mouka hladká světlá speciál 00 Extra.

Bez obav můžete sáhnout například po té v zelenobílém pruhovaném obalu. Pochází totiž z Mlýnu Herber, který za svou pšeničnou mouku hladkou světlou speciál 00 extra získal ocenění Regionální potravina Moravskoslezského kraje. Tradice a kvalita jdou zde ruku v ruce. První zmínka o mlýnu je totiž datována do 14. století. Způsob zpracování obilí se samozřejmě za ta léta zmodernizoval, nicméně dodavatelé jsou stále výhradně z tohoto regionu. Česká vánočka totiž chutná nejlépe z kvalitní mouky.

Tip na Vánoce z Jihočeského kraje

Jednou z obecně nejrozšířenějších vánočních tradic u nás je bezesporu pečení vánočního cukroví. Každá rodina má své léty ověřené a z generace na generaci předávané recepty na nejrůznější těsta a krémy. Ale aby bylo vaše vánoční pečivo dokonalé, nezapomeňte vybírat pečlivě jednotlivé ingredience.

jVěděli jste například, že nutriční hodnota karamelu je sice stejná jako u cukru, ale správně připravený karamel se v těle chová jinak než bílý cukr. Karamelizací se totiž stává z kyselotvorného zásaditým a je tedy lépe stravitelný a lidskému organismu neubírá minerály pro další zpracování.

Této vlastnosti karamelu využívá ve svých výrobcích i Karamel od Vaška z  Českém Krumlově. Je držitelem ocenění Regionální potravina Jihočeského kraje za pampeliškový karamel, ale nabízí i další příchutě jako například vánoční, kávový, slaný chilli s rozmarýnem nebo s obsahem pravých šupinek zlata. 100% ruční výroba je zde zaručena a bylinky jsou sbírány v předhůří Šumavy. Zkuste karamel jako alternativu cukru a oslaďte si s ním Vánoce.

Tip na Vánoce z Jihomoravského kraje

Dobré jídlo patří k Vánocům odjakživa. A i když to možná jindy tolik neřešíme, o svátcích si většina z nás dává opravdu záležet na tom, co si na sváteční stůl připraví. Zkuste letos oživit sváteční tabuli delikatesou, která byla oceněna Regionální potravinou Jihomoravského kraje.

Svatojánské ořechy od společnosti Chuť Moravy jsou vyrobené z vlašských ořechů podle původní sto let staré receptury. Ještě zelené vlašské ořechy se sklízí v období kolem svatého Jana (24. června), kdy ještě není zcela vyvinutá skořápka ořechu. Díky tomu je lze celé (včetně skořápky a slupky) naložit do kořeněného sirupu z cukru. Svatojánské ořechy, nakrájené na tenké plátky, nejlépe vyniknou v kombinaci s čerstvými smetanovými sýry a paštikou. Skvěle se také hodí ke zvěřině, do salátů nebo do dezertů.

Jádra vlašských ořechů mají vysokou energetickou hodnotu a obsahují mnoho minerálních látek, jako například vápník, fosfor a železo, ze stopových prvků jód a měď. Díky nízkému obsahu sodíku jsou vhodné pro lidi trpící onemocnění ledvin, dnou a problémy s krevním oběhem. Vlašské ořechy příznivě ovlivňují stresové hladiny, posílí zdraví srdce a přispívají ke snížení rizika diabetu.

Tip na Vánoce z Karlovarského kraje

jdVůně perníku se s českými Vánoci pojí odnepaměti. Podle archivů se u nás první takové medové pečivo vyrábělo a prodávalo již ve 14. století. To ale ještě nebyl perník, jaký známe dnes. Podle pepře, který mimojiné obsahoval, se mu říkalo Peprník a prodávali jej celetníci, což byli vlastně pekaři. Pravděpodobně není nikdo, kdo by neznal pardubický perník. Ale slyšeli jste o tradičních Loketských perníčcích?

Do výroby Loketských perníčků se pustila Galerie Cafe, rodinná kavárna s keramickou dílnou a galerií. Jejich výroba bezlepkových perníčků navazuje na dříve tradiční Loketský perník (německy Elbogener Pumpernickel), který od roku 1828 v Lokti vyráběl Kalr Schmelzer. Receptura tehdy vycházela z norimberského perníku. Tradice Loketských perníčků se v Lokti obnovila v roce 2014, o dva roky později získaly titul Regionální potravina Karlovarského kraje. Mají kulatý tvar, hnědou medovou barvu a jsou vyráběny ve dvou druzích – s polevou a bez ní. Obsahují mandle, ořechy, kandované ovoce, zázvor či rum. Perníčky jsou vyráběny ručně a z kvalitních surovin.

Chcete vědět víc? Navštivte web regionalnipotravina.cz nebo si rovnou stáhněte aplikaci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s