Nový román Vadima Petrova na aktuální téma kyberterorismu a fake news!

prebal.indd

Nakladatelství Cosmopolis, součást Nakladatelského domu GRADA, představuje novinku Vadima Petrova, jenž zavítal na literární pole již podruhé – a stejně jako ve svém prvním románu Muž, který nevrhá stín se opět inspiruje skutečnými událostmi a románově zpracovává aktuální témata. Kniha Načítání přináší zamyšlení nad divokým současným světem, kdy ten virtuální začíná přebírat vládu nad tím reálným. Atmosféru románu dokreslují fotografie Veroniky Maškové.

Adam je představitel internetové gene­race. Také je programátor, počítačový hacker a aktivista. Je přesvědčený, že do­savadní společenská pravidla musí skončit a nahradí je jiná. Internet a volný přístup všech a ke všemu k tomu dává jedinečnou příležitost. Ne všechny z jeho generace to trápí, život nabízí tolik jiných povyražení než mě­nit svět, ale je to jedna ze zábav­ných možností. Adamova přítelkyně Eva má například o životě zcela jinou před­stavu.

Daniel je čerstvý důchodce. Snaží se ještě nějak chytit. Jenže pracovní trh potřebuje mladé lidi, kteří dokážou přepínat mezi reálným a virtuálním světem automaticky, bez přemýšlení. Navíc Daniel cítí, jak mu ubývá ener­gie. Dost sil ho stojí, aby se přicházejí­címu stáří ubránil a přirozený úpadek organismu zpomalil. Jeho o dost mladší partnerka Clare věnovala veškerý čas kariéře a životnímu stylu bez dětí. Vel­kou rodinu ale vždycky chtěla. Má po­slední příležitost něco s tím udělat.

Posledním z hlavních hrdinů je Wang. Ži­votní tragédie mu změnila pohled na svět. Stal se vnímavější.

Ti všichni mají silnou touhu po životní změně. Jen potřebují impulz.

O autorovi:

Vadim Petrov (* 1957) je původně hudebník jako jeho otec, se kterým sdílí stejné ruské rodové jméno. Zkraje devadesátých let absolvoval zpravodajský kurs v britské MI5. Když se vrátil, pracoval v tajné jednotce přezdívané White House. Poté působil jako tiskový mluvčí prvního premiéra České republiky, ředitel tiskového odboru Úřadu vlády a ředitel kanceláře Rady pro zpravodajskou činnost. Po odchodu ze státní služby zastává různé manažerské a poradenské pozice.

Více o autorovi na www.vadimpetrov.cz

„Proč mi neodpovídáš, když přece vidím, že jsi on-line,

dokonce vidím, že sis zprávu přečetl?

Proč mi nebereš telefon, když vidíš, že ti volám?

Proč mi nezavoláš zpátky?“

Všechno, co se odehrává v „Síti“, ve které se Adam pohybuje, je odrazem současné reality, která je vlastně ještě děsivější. A to proto, že to prostě jde. Takových „Sítí“ existuje mnoho. Současný svět a jeho fungování se opírá o informace. Informace, které vzniknou pospojováním dat a jejich interpretací, a svět se rozhoduje podle nich. 15 stupňů, co to je? Data, ale o čem? Teplota, úhel, souřadnice? Teplota venku? No docela chladno. Tělesná teplota pacienta, spíše fatální. Takže data interpretujeme v souvislostech, aby z nich byla informace. Na základě informací se potom rozhodujeme. […] Kontext, korelace, souvislosti, to je to, s čím „Síť“ pracuje. A potom může působit na osudy jednotlivců, skupin, států a celého světa. Hýbat s akciovými trhy. To už závisí na motivaci vládců „Sítě“. Pokud chtějí ovládnout nějakou zemi, stačí spustit dobře připravenou informační operaci. Vyvolat zmatek, rozkolísat společnost. Na dálku spustit problémy se zásobováním a do toho nechat bouchnout chemičku. Ano, to jsou hybridní války. Voják vstoupí tam, kde hacker připravil půdu. Zatím má, zkusím být chvíli optimistou, nad sítěmi kontrolu člověk. Zatím.

– z doslovu Aleše Špidly, odborníka na kybernetickou a informační bezpečnost, autora první strategie kybernetické bezpečnosti České republiky, vysokoškolského pedagoga, nadšeného a zarputilého propagátora bezpečného chování v kyberprostoru

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s