Prázdninový čas přímo vybízí k objevování. Protože my v Jdem ven máme rádi země koruny české, vydali jsme se tentokrát na severní Moravu, do Jeseníků. A že to zvládnout jde elegantně i s dětmi vám hned dokážeme. Cílem nebylo shlédnout vše v jedné návštěvě, ale poznat a procítit zdejší krajinu, projít se, pokochat se, nasbírat něco lesních plodů a hlavně si to užít.

Ubytování

Volba ubytování padla na báječný Penzion a Restauraci Na Palubě v Mikulovicích. Je to neuvěřitelně útulný penzion vyladěný do námořnického stylu. Navíc skvělý výchozí bod pro výlety a zároveň dost klidný pro pobyt. Pokoje jsou obrovské, praktické a pohodlné. Skvěle se zde vaří! K snídani byl i domácí chléb. Najdete tu dětský koutek, bowling, kulečník nebo třeba saunu a vířivku. Místní atrakcí je papoušek Charlie. Určitě si zamilujete obří akvárium s barevnými rybkami. Jak jsme se tu měli, si můžete přečíst zde.

Kam s dětmi na výlet v Jeseníkách?

Lanovkou na Šerák a procházkou do Čerňavy a Ramzové

Lesní bar Lipová – lázně

Lázně Jeseník – Priessnitzovy lázně a Balneo park

Zlatorudné mlýny – rýžování zlata a procházka podél potoka

Mechové jezírko / Rejvíz

Karlova Studánka a podél Bílé Opavy

Další tipy na výlety v Jeseníkách

Lanovkou na Šerák a procházkou do Čerňavy a Ramzové

Lanovka je pro děti vždy zpestření, takže jsme neváhali a vyrazili. Parkoviště je buď placené úplně dole u silnice, nebo neznačené a neplacené přímo u stanice lanovky. Lanovka je nejprve čtyřsedačková a z Čerňavy navazuje dvojsedačková. Trošku foukalo, takže i teď v létě se hodily bundy. Výhledy hned z vršku jsou famózní. Horní úsek cesty je dostatečně přírodní, s občasnými kameny, které děti – kamzíci velmi ocenily a cesta snadno ubíhala. Dolní úsek je pak víceméně po lesní cestě. Zde už přišel na řadu sběr šišek, kamínků a větviček. Pokud máte zdatnější chodce, pak lze vymyslet i větší výlet po hřebenech. Nám stačilo toto.

Výlet na Šerák

Najíst se můžete buď v chatě Jiřího přímo na Šeráku, ale jídlo bohužel příliš dobré není a obsluha navíc „nestíhá“. K dispozici je každopádně dětský koutek. My se moc nezdrželi a prchli. Další možnost občerstvení je bistro v Čerňavě (mezistanice lanovky) a nebo dole v Ramzové.

Lesní bar Lipová – lázně

Samoobslužní lesní bar v obci Lipová řadíme v našem žebříčku hodně vysoko. Po cestě k baru je dostatek atrakcí a lesních lákadel, která děti odpoutá od cca 2km stoupání. Jakmile dorazíte k barové chaloupce, veškerá pozornost děti se vrhne na opékání buřtů a poté k vodním tokům. K dispozici jsou zde i hračky, takže náhradní oblečení doporučujeme s sebou. Horolezecky zdatní jedinci také ocení kopec za barem. Báječně se na něm leze, slézá už hůř 🙂 Náročnější varianta je ještě se vydat k hornímu baru, kde si užijete i něco vyhlídek.

 

Parkuje se na parkovišti ve vesničce Lipová, kde je vyhrazené místo. Jednoduše řečeno, dojeďte až ke značce zákazu vjezdu a tam uvidíte prostranství na parkování.

Buřtík je za 20 Kč, klobáska za 40 Kč a kremrole (neptejte se kolik jich padlo) za 14 Kč. K dispozici je i nějaké „kokíno“ neboli sladkost a také káva, čaj a potůčkem chlazené pivečko či limonáda. Platí se na konci konzumace do kasičky. Je zde i kasička s mincemi na vrácení, ale spíš si připravte menší papírovky nebo přímo ty mince.

Lázně Jeseník – Priessnitzovy lázně a Balneo park

Tak tohle místo je návrat do slavných lázeňských dob naší civilizace. Nejprve jsme obdivovali architekturu majestátní lázeňské budovy a poté se vydali do parku. Okruh je něco přes kilometr a kromě výhledů na hory Hrubého Jeseníku, včetně Pradědu, zde můžete ještě pozorovat veverky, ptáky a květenu. My poučení jsme si něco přáli u sochy lva, kolem které je nutné 3x poskákat na jedné noze a pak se dotknout lvího ocasu. Myslím, že jsme se na chvíli stali hlavní atrakcí parku my 🙂

1-DSCF0030

Poté, co jsme si parkové kolečko obešli, dali jsme si teplou lázeňskou oplatku a vyrazili do Balneo parku. Zde můžete zdarma vyzkoušet různé léčebné procedury. Základem Priessnitzovy metody je ledová voda a skromná strava. Děti se s ledovou vodou vypořádaly překvapivě snadno, se skromnou stravou to bylo horší. Bez rozdílu věku jsme pochodili po různých vodních chodníčcích, kamenech, dali si skotský střik a při namočení rukou jsme my dospělí mysleli, že už nikdy neotočíme zápěstími. Vše jsme pěkně slunečně prokládali odpočinkem na lehátkách mezi mateřídouškou.

1-DSCF0070

Pak už byl čas i na nějaký oběd. Využili jsme nabídky Restaruace U Pramene, dali si zapečený niva sýr v bramboráku a chuťově byli spokojení. Bohužel to trošku trvalo… Kávu doporučujeme dát si ve skvělé kavárně Vinckovo kafe. Mají zde i bezlepkové verze dortíků a vybrat si můžete z několika druhů pražené kávy.

Popolední klid jsme strávili ještě na půdě lázeňského městečka. Zatímco dospělí si hověli na lehátkách na slunci, děti využily nabídky místního hřiště, lanové stezky a jezírka. Všichni spokojeni jsme poté vyrazili na procházku po pramenech a přitom ještě obdivovali krásy panoramat a zobali borůvky.

1-DSCF0088

Zlatorudné mlýny – rýžování zlata a procházka podél potoka

Tento výlet je velmi příjemnou oddychovou variantou. Není fyzicky náročný.  V místním zlatokopeckém skanzenu se dozvíte spoustu informací o získávání zlata z řeky Olešnice a  rýžování zlata si můžete i sami vyzkoušet. My se navíc vydali na procházku (cca 3 km) podél potoka. V jednom místě teče do kopce! Procházet se můžete i po naučné stezce „Údolím ztracených štol.“

Zlatorudné mlýny

Parkoviště zdarma je hned u kolejí na cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic a k mlýnům dojdete pěšky. My se trefili do nějaké návštěvnické špičky, takže jsme parkovali na cestě v lese a prošlo to.

1-DSCF0266

Mechové jezírko / Rejvíz

Mechové jezírko leží uprostřed lesa nedaleko vesnice Rejvíz a dojdete k němu po lesní cestě, kdy část vede po oblíbených dřevěných chodníčcích. Zvládnout to jde i s kočárem, ale jednodušší jsou různé klokanky a nosítka. Finální část je drobně zpoplatněna. Kromě jezírka můžete již po cestě pozorovat různé specifika krajiny rašelinišť. Poučit se můžete z informačních tabulí po cestě.

1-DSCF0278

Pokud přijedete autem, parkoviště se nachází na konci vesnice Rejvíz. Nelze jej minout. Tedy my ho minuli, ale jen proto, že jsme si nejprve dali oběd v zajímavé eko-hospůdce Orlí Vrch a na stezku vyrazili odsud. Dětem bylo k dispozici venkovní hřiště, trampolína a obdivování pštrosa, koně, koček a jiného zvířectva. Ochutnali jsme zdejší „prkýnko“ s domácím chlebem a smrkovou limonádou. Jako tečku jsme si dali domácí borůvkový koláč s drobenkou a ten zmizel velmi rychle. Obsluha byla pomalejší, lehce zmatená, ale přátelská. Jídlo velmi chutné.

1-DSCF0280

Karlova Studánka a podél Bílé Opavy

Karlova Studánka je lázeňské městečko, kde lze kromě jiného koupit teplou oplatku. Ochutnali jsme místní prameny, ale železitá voda nám moc nejela. Jistě ale měla skvělé léčivé účinky.

1-DSCF0355

Když se pokocháte místní architekturou a loknete léčebné vody nebo (jako my) medoviny, vydejte se na cestu podél Bílé Opavy. My vyrazili vzhůru po žluté, tedy proti proudu říčky a mohli si tak vychutnávat krajinu, vodní rejdění Bílé Opavy a zároveň sledovat i cestu. Postupně se přiostřovalo, ale zvládnout se to dá. Menší děti budete místy muset popostrčit nebo podržet, protože i nám dospělým občas bylo úzko. Všude bylo vlhko a místy bahno, takže kvalitní obuv podmínkou. Žádné žabky. Cesta je kombinací kořenů, kamenů, chodníčků, schůdků a žebříků. Pro děti rozhodně velký zážitek.

1-2017-07-02 Jeseniky - Mikulovice8

Protože u nás to není o množství kilometrů, ale o prožitku, vydali jsme z křižovatky „Nad vodopády“ zpět dolů po modré do Karlovy Studánky. Celkově tedy asi 8 km. Možné je však dojít až na Praděd, Ovčárnu nebo na Chatu Barborku. Tam my už nešli. Cesta po modré uteče rychle. Je to pořád z kopce a jedinou překážkou jsou kořeny. Bílá Opava hučí hluboko pod vámi.

S parkováním je v Karlově Studánce poněkud problém, takže doporučujeme vyrazit spíš dřív než později. Jsou zde placená parkoviště, která se často rychle zaplní. My parkovali ještě před městečkem. Navzdory krásné atmosféře místa, jsme se rozhodli najíst až v Restauraci u Jiřího v Ludvíkově (asi 4 km od Karlovy Studánky). Jídlo bylo skvělé a obsluha nejen přátelská, ale i vtipná. Pro děti je k dispozici venkovní hřiště.

1-2017-07-02 Jeseniky - Mikulovice8-001

Další tipy na výlety v Jeseníkách

 1. Stezka v oblacích / Dolní Morava
 2. Faunapark Lipová Lázně
 3. Rychlebské stezky
 4. Velké Losiny – výroba ručního papíru nebo termální lázně
 5. Výstup na Praděd a Petrovy kameny
 6. Rozhledna Zlatý Chlum a cesta okolo Jeseníku
 7. Kralický Sněžník (toto spíš pro pokročilejší nebo oddané turisty – je to opravdu do kopce)
 8. Červenohorské sedlo (například přes Kamenné okno)
 9. Výlety z Ovčárny
 10. Město Javorník
 11. Hrad Sovinec

1-DSCF2650

Šťastný a pohodový pobyt v Jeseníkách přeje Markéta Palatin, http://www.jdemven.cz

2 komentáře: „Jeseníky s dětmi – kam na výlety?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s