Farma Bláto je rodinná farma využívající tradičních postupů chovu zvířat s přihlédnutím k možnostem moderní doby, snaží se maximálně souznít s přírodou a umožňuje setkávání lidí z různých oborů a s různým životním příběhem.

Farma se nesnaží být zábavnou atrakcí pro děti, ale spíš být otevřena všem, co mají o zdravé hospodaření a přirozený životní styl zájem. Výsledkem poctivého a citlivého přístupu ke zvířatům i krajině je výborné mléko, kefíry, jogurty a několik druhů sýrů alpského typu. Nově i zmrzlina ze smetany, mléka a domácích vajec. Okrajově ještě ryby, vajíčka, kozí mléko nebo jehněčí.

Farma se kromě svého primárně hospodářského charakteru snaží být aktivní v sociálně kulturní oblasti. Pořádá setkávání dospělých i rodin s dětmi, realizuje různorodé projekty jako například otevření vlastního bistra a do budoucna chce naplnit i své divadelní ambice. Nabízí příjemné odstoupení od běžného městského života.

Hlavní odlišností farmy je výběr plemene skotu. Nejedná se o klasickou dojnici uzavřenou v malém kotci ve stáji, ale o švýcarské plemeno, které je celoročně venku na pastvě. Mléko tak získává cenné vitamíny a minerály, které se v běžném chovu ustájených dojnic nevyskytují. Díky změně ročních období a tudíž i skladby pastvy můžete pozorovat drobné odchylky v chuti mléka i sýrů.

Každá kráva má jméno, protože je chápána jako člen týmu, nikoli jen jako výrobní prostředek.

Těšit se zde můžete i z velmi přátelských koz. I toto plemeno je mléčné. Děti je mohou po domluvě se zaměstnanci firmy i krmit. Ačkoli jsou kozy přítulné a žadoní o jakoukoli dobrotu, samostatné krmení je zakázáno! Důvodem je, že při divokém krmení (i když s dobrým úmyslem) může koza uhynout.

Co je nám na farmě sympatické je používání tradičních materiálů a vzorů či přinesení elegance i do prostor, které jinak bývají čistě technické až sterilní. Našim dětem se nejvíc líbily „postýlky“ pro kravičky. Když už totiž musí jít kráva z nějakého důvodu dovnitř (většinou třeskutých mrazů), nemá zde klasickou slámovou podestýlku, ale skutečnou speciální kraví postel. A takových vychytávek lze na farmě nalézt mnoho. Nebojte se objevovat a ptát se.

My z Jdem ven jsme se jeli podívat na slavnostní otevření letního baru. Protože spolupracovalo i počasí, byl to den opravdu vyvedený. Vše bylo dotaženo do dokonalosti. Lidí bylo poměrně hodně, ale atmosféra se nesla v klidném, přátelském duchu.

Dávno víme, že nejlepší referenci na určité místo je spokojenost vlastních dětí. Kromě zážitků se samotnými zvířaty – například běhání ve výběhu s kůzlaty – ocenily nabídku otevíraného letního baru. V našem případě smlsly klobásku, jen se po ní zaprášilo, raclette na brambůrkách a salátku mělo několik opakování a zmrzliny jsme dohromady snědli snad celou vaničku (nejvíce nám lahodila ze slaného karamelu a mučenka). Po celém odpoledni se děti domů vracely špinavé, smradlavé a s rozzářenýma očima.

Pokud tedy hledáte tip na výlet, skvělého dodavatele (nejen) mléčných výrobků nebo obojí, pak farma Bláto je rozhodně tím pravým.  Otevřeno je každou sobotu od 13 do 17 hodin. Samotné výrobky můžete koupit nejen na farmě, ale i v některých partnerských prodejen.

Za Jdem ven Markéta Palatin

Kontakty na Farmu: www.farma-blato.cz

Adresa: Bláto 1 – Uhlířské Janovice, 285 04

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s