To si takhle jeden večer brouzdáte na webu a objevíte recenzi na knížku, kterou rozhodně musíte mít. Když jdete do detailu, zjišťujete, že knížku vydává jedno brněnské nakladatelství, nakladatelství HOST. A krom toho, že toto nakladatelství vydává i zajímavé knížky pro děti. A protože si tuto informaci rozhodně nechcete nechat jen pro sebe, máme tu pro vás rozhovor s vedoucí redaktorkou literatury pro děti a mládež onoho zmíněného brněnského nakladatelství HOST, Evou Sedláčkovou. A pevně věříme, že vás rozhovor nabudí ke koupi nejednoho knižního vánočního dárku z „pera“ tohoto nakladatelství.

logoKdo za nakladatelstvím HOST stojí – koho napadlo vydávat knížky? A dá se tím vůbec v dnešní elektronické době uživit?

Existence nakladatelství Host je úzce svázána s novodobou historií stejnojmenného časopisu, který začal vycházet v Brně roku 1985 jako samizdatový sborník. V devadesátých letech vycházely téměř výhradně básnické sbírky, od roku 2000 se záběr nakladatelství začal rozšiřovat. Dnes Host vydává současnou českou prózu i poezii, překladové knihy různých žánrů (krimi, fantasy, sci-fi, romány pro ženy), literaturu pro děti i odborné publikace. Každý rok roste počet vydávaných titulů a rozšiřuje se žánrové rozpětí. Například knihy pro děti vychází v Hostu intenzivněji dva roky.

Kde všude, krom Vašeho e-shopu, mohou čtenáři knížky najít?

Naše knihy se prodávají ve všech velkých knihkupeckých řetězcích i malých knihkupectvích, stejně jako na veletrzích, festivalech a akcích pro čtenáře po celé republice.

Současná doba tištěným titulům moc nepřeje. Obecně klesá čtenost novin, magazínů a knížek jako takových. Módní je být všude a vždy on-line a číst knížky v elektronické či „audio“ podobě. Já osobně tedy nedám na klasické knížky dopustit. Ale přeci jen, najdou u vás čtenáři i audio knížky či tzv. e-knihy?

Ano, je pravda, že stoupá obliba e-knih i audioknih. Elektronicky nám dnes vychází téměř všechny tituly zároveň s tištěnou knihou, poptávka je čím dál větší. Velice oblíbené jsou tzv. předprodeje e-knih, kdy je titul v prodeji zhruba dva týdny před oficiálním vydáním — čtenář si e-knihu koupí předem a jako bonus dostane třetinu textu dřív, než ostatní. Úspěšné knihy se dočkají také své audio verze, ty naše zpracovává audioknižní vydavatelství OneHotBook.

Na jakou tvorbu se specializujete?

Jak už jsem zmínila, žánrové rozpětí je poměrně široké. Na vrcholu jsou jednoznačně naše detektivky, všechno to začalo vydáním trilogie Milénium Stiega Larssona. Poměrně nedávno jsme se vrhli na vydávání žánrové beletrie — fantasy, sci-fi a young adult literatury. A v neposlední řadě se zaměřujeme na vydávání knih pro děti. Stejně jako u „dospělácké“ literatury nám jde především o kvalitu — textu, ilustrací, celkového zpracování. Věříme, že i ti nejmenší čtenáři ocení dobrou knížku.

ostrovPřipravujete na Vánoce nějakou novinku pro čtenáře?

Knižní podzim je každoročně ve znamení velkého množství novinek a ani u nás to není jinak. V průběhu října a listopadu nám z tiskárny chodí nová kniha skoro každý den. Z top titulů bych rozhodně zmínila pokračování dvou fantasy sérií — druhý díl výpravné trilogie Stín krkavce: Pán věže a dystopický román Vidořád, který potěší především čtenářky young adult literatury. Všichni, kdo mají rádi detektivky a dobré romány, budou nadšení z další knihy britského spisovatele Petera Maye Ostrov Entry.

Mám doma 4-letou holčičku. Doporučili byste mi z vašeho vydavatelství nějakou knížku, která by pro ni byla již vhodná (za předpokladu, že budou rodiče číst)?

tappiUrčitě ji i vás nadchne a pobaví jedna z našich dětských novinek, obrázková knížka Kdo si prdnul u dvora. Předpokládám, že ze školky moc dobře znáte situaci, kdy si někdo z dětí prdne a hodí to na toho vedle. Tak přesně tak to je i v této naší roztomilé knížce. A pokud byste chtěli něco na předčítání před spaním, sáhněte po knížce Tappi a první sníh o veselém vikingovi Tappim a jeho kamarádovi, sobíkovi Chichotkovi. A až dočtete, můžete se společně podívat na stránku tappi.cz, kde najdete hru s Chichotkem a taky spoustu materiálů ke stažení — omalovánku, pexeso, luštírnu.

Poradíte, jak „přimět“ děti, aby si oblíbily čtení knížek? My si doma povídáme o obrázcích a máme rituál pohádky před spaním. Je to takto v pořádku? J

Hlavní je ukázat dětem, že knížky jsou zábava, ne povinnost. Že je bude čtení a listování knížkou bavit, že to není nuda. Pokud děti doma vidí, že rodiče čtou, povídají si o knížkách, předčítají dětem, vytvoří si ke čtení vztah a budou chtít číst i sami. A pokud by to nešlo, máme pro „čteníodolné“ děti výborný tip: jmenuje se série PAX a dvojice autorek knihy ušila na míru všem, kdo číst nechtějí nebo jim čtení dělá potíže. Dobrodružný příběh sourozenecké dvojice, která se vydává do boje proti zlu, nedovolí ani tomu největšímu nečtenáři knihu odložit, protože zkrátka potřebuje vědět, jak jejich příběh dopadne!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s