Už také slyšíte, jak čert dupe kopytem, andělovi šustí křídla a jiskřičky lítají, jak si Mikuláš češe vousy? U nás v Jdem ven probíhají na tuto každoroční důležitou návštěvu velké přípravy. Pilují se básničky, cvičí písničky, objevuje se vzorné chování a kupodivu i hračky se uklízejí téměř samy. Abychom si ale připomněli, že tahle povedená partička k nám na začátku prosince opět zavítá, vyrobili jsme jim malé překvapení. Zkusíte to s námi?

Vyrobení jedné figurky trvá přibližně 20 minut a složitost a detaily si určíte sami dle schopností dítěte. Ty naše postavičky vyráběla šestiletá Věrka víceméně sama. Velikost podkladu jsme zvolili 10 x 15 cm, aby se s materiálem dobře pracovalo.

Mikuláš

1-DSCF3481

Potřebujete: barevnou čtvrtku jako podklad, vlnitý papír (červený na kabát a čepici), barevný papír (oranžový či růžový na obličej), vatu, krepový papír (žlutý na hůl), špejli, nalepovací oči, nůžky, lepidlo

Postup: Vystřihněte tělo (plášť) Mikuláše a čepici z červeného vlnitého papíru, vystřihněte hlavu z oranžového papíru, nalepte na podkladovou čtvrtku s tím, že čepice překryje část hlavy. Nalepte oči. Vytáhněte kousek vaty, vytvarujte dle uměleckého cítění a nalepte vousy (délku dle sympatií) a vlasy. Dokreslete nos. Ustřihněte pruh krepového papíru, který obmotáte okolo špejle, na horní části nechte kousek navíc, který pak otočíte do tvaru oblouku. Přilepte vzniklou hůl k ruce.

A máme tady Mikuláše!

Anděl

 

1-DSCF3480-001.JPG

Potřebujete: barevnou čtvrtku na podklad, kousek látky na tělo/šaty dle vkusu, stuhu na mašli, igelitový pytlík, barevný papír (růžový či oranžový na obličej), nalepovací oči, náplň do polštářů (alternativně vatu), lepicí pásku, lepidlo, nůžky, alternativně zubaté nůžky

Postup: přehněte igelitový pytlík napůl a pak znovu napůl, uprostřed nařaste, aby vznikl tvar mašle. Pro zjednodušení uprostřed slepte lepicí páskou a nalepte na horní třetinu barevné podkladové čtvrtky. Nařaste látku (pro efekt lze třeba vystříhnout trojúhelník zubatými nůžkami) a přilepte přes křídla až k dolnímu okraji podložky. Vystřihněte hlavu z barevného papíru a nalepte nad šatičky. Zřasení látky „zakryjte“ nalepením mašle ze stuhy. Nalepte oči, nakreslete nos a pusu. Vezměte trošku náplně do polštářů a vytvořte vlasy – pozor, jsou divočejší, a tak stačí malé množství (lze nahradit vatou).

Usmějte se, anděl je s námi!

Čert či čertice

1-DSCF3484

Potřebujete: barevnou čtvrtku na podklad, krepový papír (tmavý na srst a vlasy), barevný papír (růžový či oranžový na obličej a končetiny, černý na ocas a rohy, stříbrný nebo červený na řetěz, červený na jazyk), nalepovací oči (pokud chcete čertici, pak s řasami), lepidlo, nůžky (alternativně zubaté)

Postup: Nastříhejte cca 2cm pruhy z hnědého krepového papíru a pak z nich trhejte cca 15cm dílky, které zmuchláte do kuličky. Vytvořte z kuliček tělo dle fantazie. Vystřihněte ruce, nohy a hlavu z oranžového (či růžového) papíru a nalepte. Z černého papíru vystřihněte ocas a rohy. Nalepte. Přilepte oči a vystřihněte z červeného papíru dlouhý jazyk a nalepte. Kopyto lze dobarvit nebo samostatně nalepit. 

Čertův řetěz vytvořte následovně: nastříhejte si cca 0,5 cm širokých a 2 cm dlouhých pruhů z barevného papíru (my jsme je pro větší efekt vystřihly zubatými nůžkami). Konce proužku slepte, aby vzniklo kolečko. Následující proužek provlékněte prvním a konce opět slepte. Takto pokračujte až budete s délkou řetězu spokojeni. My použily 9 kousků. Poté řetěz přilepte čertovi do ruky.

Nebojte se, tenhle čert je váš!

Příjemnou mikulášskou nadílku přeje Markéta Palatin

www.jdemven.cz

blog.jdemven.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s