2015-11-02 13.53.09Park Na Skalce v Praze 5 na Smíchově je skrytou zelenou oázou, která byla vystavěna rytířem Eduardem Doubkem již na konci 19. století. Rytíř Doubek sady poté věnoval smíchovské obci, aby sloužily i veřejnosti. Obec sady následně pod dohledem architekta Františka Thomayera upravila a tato podoba se zachovala víceméně do současnosti. Během letních měsíců letošního roku zde probíhala již druhá rozsáhlá revitalizace.
Jdem ven jelo vyzkoušet, jak to dopadlo.

2015-11-02 13.59.44První, co zaujme, je neobvyklý tvar parku. Na jedné straně se prudce zvedá z ulice Kováků, vytváří skalnatý pahorek a poté zase klesá do téměř vodorovné polohy s ulicí Na Skalce a dále k ulici Ostrovského. Ačkoli má park pouze něco přes dva hektary, zaujme výtečným terenním řešením, ale i množstvím krásných stromů, které obzvlášť na podzim tvoří až neskutečnou podívanou. V brzkém podzimu děti navíc jistě ocení množství kaštanů.

Původní záměr parku oddělit zelenou hradbou město a klidovou zónu padl při revitalizaci za oběť zřejmě bezpečnostním požadavkům současného světa. Zelená hradba okolo parku byla z velké části vykácena. V srdci parku je dříve rekonstruované jezírko, které se v letních měsících pyšní dvěma vodopády. Ze skalnatého pahorku si můžete vychutnat vyhlídku na park i jezírko. Vrcholek je vyšperkován litinovým altánkem konce 19. století.


Při 2015-11-02 13.54.45procházce parkem, obohacené o zdolávání poměrně prudkých výškových metrů, jsme se dostali i ke kompletně novému 
dětskému hřišti. Hřiště je oploceno surovými plaňkami. Jeho povrch je pogumovaný a jistě zmírní pády z atrakcí převážně horolezeckého typu. Největší zábavou je rozhodně lanová pyramida, která poskytuje vyžití všem věkovým kategoriím. Velmi populární je i kolotoč, u kterého dospělý s úsměvem zavzpomíná, co všechno za svého dětství na něčem podobném vyváděl. Ti statečnější rodiče se k dětem při točení přidají.

2015-11-02 13.58.53Druhou dominantou hřiště jsou lezecké věže. Jejich zdolávání je možné pomocí různých cest. Ať už dítě zvolí horolozeckou stěnu, řetězovou síť či některý z kovových žebříků, jistě si to vychutná. Dolů se pak může dostat stejnou cestou nebo může prozkoumat i jiné skryté cesty. Součástí je též poměrně rychlá skluzavka. Starší návštěvníky určitě osloví i možnost ve výšce dobrých dvou metrů přeručkovat po kruzích mezi dvěma věžemi. Jako relaxační prvek je na hřišti postaveno houpací hnízdo. Po obvodu hřiště jsou k dispozici lavičky. Bohužel chybí toaleta.

2015-11-02 13.57.15Nevýhodou parku je blízkost smíchovského autobusového nádraží a kontaktního centra Sananim, které do parku bohužel zavede i osoby s pohnutým osudem a často narkomany. Též volně pobíhající psi, kteří jsou ne vždy plně ovládáni svými pány, jsou neřestí, která trápí nejeden park. Město tuto situaci řeší častějšími policejními hlídkami, které parkem procházejí či projíždějí, a pravidelnou kontrolou a sběrem nebezpečného odpadu. Ačkoli je park kvůli této skutečnosti často opomíjen, myslím, že je schopen nabídnout výtečnou odpolední či dopolední chvilku přírody v centru Prahy.

Doprava: MHD metro B Anděl, výstup Na Knížecí (přibližně 10 minut) nebo autobus 137, stanice Santoška.

Přístup do parku je možný bezbariérově z ulice Na Skalce a Bieblovy nebo po schodech též z ulice Na Skalce či z ulice Kováků.   

Prožití příjemných chvil přeje Markéta Palatin

www.jdemven.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s